Centrum Konferencyjne Fabryczna CKF_13 w Krakowie

Technologia przesyłania sygnału wideo

Centrum Konferencyjne wykorzystuje możliwości najnowocześniejszego technologicznie standardu przesyłania wideo pomiędzy źródłami i odbiornikami, czyli AV over IP. Oznacza to wykorzystanie do przesyłu infrastruktury sieciowej (okablowania strukturalnego) i routowanie sygnału wideo w sieci. W tym celu zastosowane zostały opatentowane rozwiązania amerykańskiego lidera rynku technologii Unified Collaboration i automatyki firmy Crestron.

Zastosowanie tej technologii ma podstawową i fundamentalną zaletę niedostępną dla innych technologii – umożliwia przesyłanie sygnału wideo z każdego źródła do każdego odbiornika. W przypadku tradycyjnych, starszych technologii przesyłanie mogło odbywać się jedynie raz ustalonymi trasami w ramach fizycznych połączeń w matrycy wideo. NVX eliminuje taką konieczność i pozwoli użytkownikom na płynną konfigurację przesyłu sygnału w zależności od potrzeb funkcjonalnych.  

Technologia przesyłu dźwięku

Technologicznie przesył dźwięku podobnie jak wideo opiera się na rozwiązaniach sieciowych. Wykorzystuje w tym celu dwa standardy przesyłu dźwięku – AES67 – ogólny standard przesyłu dźwięku po IP, wykorzystujący cyfrowy model dystrybucji, dla źródeł podłączonych do urządzeń NVX oraz DANTE, czyli opracowany przez Audinate, opatentowany standard przesyłu dźwięku po IP, z którego w Centrum Konferencyjnym korzystają mikrofony lub inne źródła kompatybilne z DANTE. Takie rozwiązanie podobnie jak w przypadku wideo pozwoli na skierowanie dźwięku ze źródła do dowolnego odbiornika audio

System cyfrowej informacji wizualnej

W Centrum Konferencyjnym funkcjonuje rozbudowany system cyfrowej informacji wizualnej korzystających z licznych monitorów i dwóch ścian wideo. Na każdym z monitorów będzie można wyświetlać informacje istotne dla organizatorów konferencji, zarówno o charakterze informacyjnym jak i marketingowym. Na każdym z monitorów można wyświetlać informacje niezależnie, co pozwoli na daleko idące zróżnicowanie funkcji ekranów w zależności od potrzeb eventu.


Systemy projekcyjne

W poszczególnych salach znajdują się laserowe, bezobsługowe projektory o odpowiednio dobranej jasności, które rzutują na elektrycznie opuszczane ekrany (największe ekrany mają wielkość 450x253 cm)

W każdej z sal umieszczone są przyłącza podłogowe (floor box), umożliwiające podłączenie jednego punktu AV (nadającego wideo i dźwięk) dla każdego przyłącza. Punkt AV to stół, w którym zamontowane jest przyłącze stołowe do którego użytkownik może podłączyć swój komputer za pomocą kabla HDMI lub USB-C oraz naładować telefon. Założenia ofertowe przewidują po jednym tego typu stole na salę/alternatywnie można podłączyć się do samego urządzenia NVX. Dodatkowo do każdego przyłącza podłogowego można podłączyć także dodatkowe monitory prezentujące wideo ze źródła z punktu AV w sali lub innego dowolnego punktu AV w całym Centrum Konferencyjnym.

Sterowanie

W salach znajdują się naścienne klawiatury zastępujące tradycyjne przycisk, które pozwalają na dostosowanie oświetlenia do wymagań odbywającego się w sali wydarzenia. Na potrzeby opracowania systemu przyjęto założenie, że z klawiatury będzie można uruchomić projekcję oraz dostosować głośność w sali, w której znajduje się klawiatura. Po połączeniu, dzięki zastosowaniu czujnika partycji, klawiatury umożliwiają sterowanie całej sali. 

Uniwersalny system konferencyjny

Składa się z zamontowanego na wózku interaktywnego monitora dotykowego 75”, który można będzie obracać do transportu. Pod monitorem został zamontowany na uchwycie zestaw do wideokonferencji z głośnikami. Wózek wystarczy wpiąć do przyłącza podłogowego w dowolnej sali Centrum, aby uzyskać możliwość przesyłania dźwięku i obrazu do głośników lub projektora w danej sali. Ponadto z systemu można skorzystać w dowolnym pomieszczeniu całkowicie niezależnie. 

Uniwersalny zestaw wideokonferencyjny działa na zasadzie BYOD (bring your own device ), co oznacza, że może obsłużyć komputer z dowolnym oprogramowaniem wideokonferencyjnym. Inteligentna kamera pozwala na śledzenie mówcy i zapewnia odpowiedną jakość zbierania dźwięku.

Centrum konferencyjne Fabryczna CKF_13 w Krakowie przy ulicy Fabrycznej 13. Zdjęcia autorstwa Wellbrand Studio.

Producenci

  • Adeo
  • Crestron
  • Iiyama
  • LG
  • Netgear
  • Panasonic
  • Samsung
  • Sennheiser

Technologie

  • Audio-wideo
  • Dystrybucja sygnału wideo
  • Integracja
  • Sterowanie
  • Sterowanie oświetleniem
  • System audio
  • System mikrofonowy
  • System obrazu
  • System projekcyjny
  • System projekcyjny 4K